A nemzettudat egészséges fejlődése, a történelemszemlélet „helyrebiccentése", a tárgyilagos tudás, az elfogulatlan történetírás, illetve ismeretterjesztés érdekében jó, ha minél több történetkutató tárja fel a valós tényeket, világít meg összefüggéseket – hangsúlyozta Boross Péter volt miniszterelnök, a VERITAS Történetkutató Intézet Tanácsadó Testületének elnöke, valamint Szakály Sándor, a VERITAS Intézet főigazgatója az intézmény szeptember 25-i sajtótájékoztatóján, melyet a „Megszállástól – megszállásig. Magyarország a nagyhatalmak szorításában 1944-1949" címmel rendezendő tudományos konferencia alkalmából tartottak.
Elrejt
A résztvevőket Dobos László főigazgató-helyettes köszöntötte, majd tájékoztatta arról, hogy az Országgyűlés Hivatala és a VERITAS Intézet által szervezett egésznapos tanácskozást szeptember 29-én rendezik meg a Parlament Felsőházi termében. A magyar történész szakma kiválóságai 14 előadásban mutatják be legfrissebb kutatási eredményeiket hazánk XX. századi történetének e meghatározó időszakáról. Újszerűségét jelenti az is, hogy ezen előadások először szemlélik történeti egységben Magyarország német és szovjet megszállásának kérdéseit. A konferencián elhangzó előadások teljes terjedelmükben is napvilágot látnak a Rubicon történelmi magazin két közeljövőben megjelenő számában.
Az élénk érdeklődést tanúsító újságírók előtt Szakály Sándor ismertette a VERITAS Történetkutató Intézet szervezetét, tevékenységét és céljait is. Kiemelte: a VERITAS Intézet önálló tudományos intézményként magasan kvalifikált, javarészt fiatal történészeivel kerülve az egyoldalúságot, az elfogultságot és az aktuálpolitikát, a „csodás történelmet megélt" nemzet históriájának minél teljesebb feltárására és az új tényeket, összefüggéseket a lehető legszélesebb körben való bemutatására törekszik. Tevékenysége során a torzításmentes, hiteles, korszerű, multidiszciplináris szemléletű, kutató, elemző munkát helyezi előtérbe s azt, hogy a reális közösségi emlékezetet, a nemzeti történelmi tudatot erősítse.
A konferenciáról bővebben itt olvashat.
Képek: Krasznai-Nehrebeczky Mária