Helyszín: Emlékpont, 6800 Hódmezővásárhely, Andrássy üt 34.
Időpont: 2018. szeptember 20. (csütörtök) 17 óra
Elrejt
1968 a huszadik század meghatározó éve. Határkő, mely felforgatta a világot, és fordulópontja lett a nyugati demokráciáknak. De a keleti blokk fordulópontja is: ez a prágai tavasz éve, a remény eltiprásáé. 1968 a lázadás és az erőszakhullám esztendeje, amikor meggyilkolták Martin Luther Kinget és Robert Kennedyt.
A kötet szerzői 1968-at magyar nézőpontból vizsgálják. Forrong a világ – mi történik mindeközben Magyarországon? 1968 kiemelkedik a Kádár-korszak három évtizedéből. A „frizsiderszocializmus”már éreztette hatását: viszonylagos jólét uralkodott, az életszínvonal – az ötvenes évekhez képest – emelkedett, és az országba ellenőrzött formában ugyan, de beszivároghatott a nyugati kultúra. Új termékek jelentek meg: az Omnia kávé, a Túró Rudi, sőt elkezdték Magyarországon gyártani a Coca-Colát. Mindezzel párhuzamosan a Varsói Szerződés hadseregei, köztük a magyar katonák is, bevonultak Csehszlovákiába…
Szabadság– elnyomás. Mindez együtt élt 1968-ban.
Részlet a kötetből: „A huliganizmus a hatvanas évek első felében azért is vált társadalmi problémává, mert ezek a csoportok feltűnő jelenségként eleven jelképei voltak a frizsiderszocializmus önellentmondásának.”