Helyszín: 535600 Székelyudvarhely (Odorheiu Secuiesc), Tamási Áron Gimnázium bentlakása, Nyírő József terem, Márton Áron tér 4.
Időpont: 2018. október 16. (kedd) 18 óra
Elrejt
Az előadás bemutatja az 1956-os forradalom és szabadságharc legfontosabb következményeit.
Az Amerikai Egyesült Államok kelet-közép-európai külpolitikája drasztikusan megváltozott, a felszabadítási retorikát a fellazítás teóriája váltotta fel. A „nemzeti kommunista” vezetők számíthattak Washington támogatására. Ennek köszönhetően Lengyelország, majd fokozatosan Románia élvezhette az Egyesült Államok kiemelt figyelmét. Eközben Magyarország politikáját, különösen az 56-os forradalom utáni megtorlásoknak köszönhetően kifejezetten elítélték. Sőt, Washington felhasználta a perekről és a kivégzésekről szóló híreket a Szovjetunió elleni propagandájához. Ezzel együtt a nyugati kommunista pártokat meggyengítette mindaz, ami Magyarországon történt.
Miközben Romániából 1958-ban az utolsó szovjet csapatok is távoztak, addig Magyarországon erről szó sem lehetett. Rácz János elemzése szerint ehhez nemcsak az 1956-os forradalom, hanem az osztrák államszerződés megkötése is hozzájárult.
A forradalom leverése után kétszázezer magyar döntött az emigrálás mellett. Az előadás kitér a magyar menekültek nyugati társadalmakba történő integrációjára is.