December 10-én, kedden fél 6-kor bemutatjuk a VERITAS Intézet 2018-as Évkönyvét. A kötetet Hammerstein Judit, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója értékeli.
Este 6-kor rendezzük a VERITAS-estek sorozat negyvennyolcadik vitáját Geo- és gazdaságpolitika és rendszerváltoztatás (A magyar cukoripar privatizációja 1989 után – dilemmák, alternatívák) címmel. A témát Marinovich Endre főigazgató-helyettes moderálása mellett Lentner Csaba egyetemi tanár (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) és Bertalan Péter munkatársunk tárgyalják meg.
Az eseményről fénykép- és videofelvétel készül, amelyeket honlapunkon közreadunk, és archivált formában is évekre visszamenőleg elérhetővé teszünk.
Helyszín: VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár, 1093 Budapest, Zsil utca 2–4.
Időpont: 2019. december 10. (kedd) 17.30
Elrejt
A magyar privatizáció elsősorban a magyar ipart érintette. Hazánk iparának hagyományosan legerősebb, a nemzeti jövedelem legfontosabb ágazata az élelmiszeripar. Ez szoros összefüggésben áll a nemzetgazdaság másik területével, az agráriummal. Az élelmiszeripar privatizációjának vizsgálata segít abban, hogy a privatizált magyar gazdaság helyzetéről elfogadható képet kapjunk. Az élelmiszeripar fontos ágazata a cukoripar. Ezen ágazat a magyar élelmiszeripar szinte teljes vertikumával fontos kapcsolatban áll. Ezért privatizációjának története alapján aránylag elfogadható kép rajzolódik ki a rendszerváltoztatás éveiről, sajátosságairól.
Az Est folyamán az alábbi kérdésekre keresünk választ: Milyen gazdasági okok miatt nem tudták a magyar tulajdonosok tovább működtetni a tulajdonukba került üzemeket? Történt-e a magyar ipar egyik legfontosabb szegmensét jelentő iparág megmentésére összehangolt, tervszerű intézkedés azzal a szándékkal, hogy nemzeti iparunk e fontos ágát megőrizzük? Milyen összefüggések mutathatók ki a privatizáció folyamata, valamint a cukoripar magánosítása között különös tekintettel a közgazdasági kérdésekre?
Méreteinél fogva a magyar cukoripar privatizációval kapcsolatos haldoklása fontos gazdaságpolitikai, gazdaságtörténeti kérdés. Az előadás így tág teret nyújt arra, hogy, olyan gazdaságtörténeti összefüggésekre is rávilágítsunk, amelyek az eddig született szakirodalomból kimaradtak.