Febrár 4-én, kedden 18 órakor rendezzük a VERITAS-estek sorozat ötvenedik vitáját Az alkotmányosság helyreállítása. Az 1920. évi I. tc. és előzményei címmel. A témát Ujváry Gábor intézetvezető moderálása mellett Horváth Attila alkotmánybíró, egyetemi tanár (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) és Hollósi Gábor munkatársunk tárgyalják meg.
Helyszín: VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár, 1093 Budapest, Zsil utca 2–4.
Időpont: 2020. február 4. (kedd) 18 óra
Az eseményről fénykép- és videofelvétel készül, amelyeket honlapunkon közreadunk, és archivált formában is évekre visszamenőleg elérhetővé teszünk.
Elrejt
A beszélgetés résztvevői a magyar történeti alkotmány egyik utolsó darabját, az alkotmányosság helyreállításáról és az állami főhatalom gyakorlásának ideiglenes rendezéséről szóló 1920. évi I. törvénycikket veszik górcső alá. A közönségnek bemutatják (többek között) e törvénycikk előzményeit, a nemzetgyűlésnek, mint e különleges népképviseleti szervnek a jellemzőit, illetve, hogy a kormányzói jogkört miért tartották szükségesnek a királyi jogkörhöz képest szűkíteni. A beszélgetés befejező része a néhány évvel későbbi állapotokra is kitekint, hiszen a felsőház felállításával és a kormányzói jogkör kibővítésével hamarosan hatályukat vesztették az eredeti „alkotmánydarab” egyes rendelkezései.
Kérdésfelvetések:
- A magyar történeti alkotmány összeomlása. (Az 1920. évi I. tc. előzményei. Miért volt szükség az alkotmányosság helyreállítására?)
- Országgyűlés és nemzetgyűlés. (Miért nemzetgyűlés, miben különbözik az országgyűléstől, volt-e előzménye a magyar történelemben?)
- A kormányzói intézmény előzményei a magyar történelemben. (Rövid történeti áttekintés.)
- A kormányzói jogkör. (Miben, és miért volt korlátozott Horthy jogköre a királyi jogkörhöz képest?)
- Későbbi módosítások: a felsőház felállítása. (Oka, és miben valósult meg a modernizációja?)
- Későbbi módosítások: a kormányzói jogkör kiterjesztése.
Az esemény megvalósítását az NKA támogatja.
