Horthy Miklós kormányzó 1920. március 1-jei megválasztását követően is az ország különböző pontjait érintő vidéki látogatásokat tett. Ezek közül gyakori volt a rövid, egy napig tartó, ünnepélyes külsőségek között lezajló vizit. Ennek a sornak fontos állomása az 1921. június 4-én, Kaposváron, egy évvel a gyászos emlékű trianoni békediktátum aláírása után a Turul szállóban megtörtént esemény, ahol a megyei és városi előkelőségek között ott volt Gönczi Ferenc megyei tanfelügyelő, aki az alábbi beszédet tartotta.
A forrást a korhűség miatt a korabeli helyesírás szabályai alapján változatlan formában közöljük. A dokumentum rendelkezésemre bocsátásáért köszönet illeti Farkas Pétert, a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy megyei Levéltárának főlevéltárosát.
Főméltóságú Kormányzó Urunk!
Mély tisztelettel megjelentünk Somogyvármegye kis tanfelügyelősége és az alája rendelt népoktatási intézetek tanárai, tanítói s óvónői képviseletében Főméltósága magas személye előtt, hogy Kaposvárott való rövid itt időzése alkalmát megragadva, hódolattal teljes üdvözletünket s hű ragaszkodásunkat fejezzük ki.
Főméltóságú Urunk!
Mi, tanítók érezzük, tudjuk, hogy mily nagy feladat várakozik ránk megcsonkított hazánk erkölcsi, szellemi s anyagi újjáépítése tekintetében. E feladatnak mi tudásunk, munkásságunk erejével, hazafias érzésünk egész melegével s lelkesedésével kívánunk eleget tenni. Azt a rombolást, amit a háború s a háborút követő felfordulás okozott, Isten segedelmével helyre akarjuk hozni. Kezünkben van a jövő nemzedék, ezt a nemzedéket igyekezünk vallásos, erkölcsös, hazafias érzésben nevelni, belenevelni azt a fenséges érzést, hogy itt a hazában élnie, halnia kell, e hazát szeretnie kell és ezt a hazát a régi nagyságába kell visszaállítani, boldoggá tenni, hogy magunk is boldogunk lehessünk.
Ez az igyekezet, ez az érzés irányít bennünket működésünkben.
Midőn mindezekhez alázattal kérjük Főméltóságod kegyes hajlandóságát, ismételten hódolatteljesen üdvözöljük Főméltóságú Urunkat s a mindenható áldását kérjük bölcs kormányzásához és ahhoz a magasztos törekvéséhez amelylyel hazánkat erőssé, nagygyá, boldoggá kívánja tenni.
Midőn Magyarország egére a kommunista uralom alatt a legsötétebb felhők ereszkedtek, amikor tehetetlenségünk tudatában már-már teljes lethargiába estünk, az ország egész pontján egy vékony reménysugár mutatkozott. Megalakult a szegedi ellenkormány s ez egy a háború folyamán kinevezett magyar tengernagyot tett meg hadügyminiszterré. Ő aztán igyekezett egy kis magyar hadsereget szervezni, amelylyel már mint fővezér, mihelyt a proletárdiktatúra megbukott azonnal Dunántúlon termett, birtokába vette egész Dunántúlt s itt rendet teremtett, s a magyar nemzeti kormányzatot megerősíteni segítette. Ez a hazafiú ma hazánk kormányzója: Horthy Miklós, aki simbóluma a férfiasságnak, vitézségnek, egyenességnek, a hazáját rajongásig szerető hazafinak, akinek köszönhetjük, hogy agyongyötört, eltiport hazánk ily gyorsan talpra állott, s olyan jogrend van, amilyen a mai követelmények között lehet. Erre, a mindnyájunk által nemcsak magas méltóságánál, de kiváló egyéni tulajdonságánál fogva is oly mély tiszteletet s hálát érdemlő férfiúra ürítem poharamat kívánva, hogy kormányzása boldogítson minket s őt az Isten soká éltesse.
(Forrás jelzete: Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltára 57. fond A/SZ. G/13. Gönzi Ferenc)
Gönczi Ferenc (Rádó, 1861. július 29. – Kaposvár, 1948. november 22.) tanító, néprajzkutató, különösen a zalai és somogyi népi kultúra szakértője. 1912-től 10 éven át Somogy vármegye tanfelügyelőjeként működött, ezután a kaposvári múzeum igazgatója volt 1948-ban bekövetkezett haláláig. Sírja a kaposvári Keleti temetőben található. Az aprófalvas Somogyország a kiváló, országos beiskolázással rendelkező csurgói Magyar Királyi Állami Tanítóképző Intézet révén a tanítóképzés fellegvárának számított.
Horthy Miklós három kaposvári látogatásának körülményeit Polgár Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltárának igazgatója részletes tanulmányában mutatja be. Az alábbiakban a tanulmányból a második látogatást bemutató rövid összefoglalót közlünk:
Horthy Miklós második kaposvári látogatására 1921. június 4-én került sor. A kormányzó programját kabinetirodája szervezte. A vidéki programokkal kapcsolatos intézkedésekről, szervezési feladatokról a kabinetiroda az illetékes katonai körletparancsnokságokon keresztül értesítette a katonai és polgári hatóságokat.
Baranya vármegye megszállása miatt a katonai körletparancsnokság központja a látogatás időpontjában Kaposváron működött. 1921 májusában új körletparancsnok érkezett Kaposvárra, Soós Károly altábornagy személyében. 1921. május 15-16-án Kaposvár látta vendégül Hegedűs Lóránt pénzügyminisztert, valamint Apponyi Albert születésének 75. évfordulójáról is megemlékeztek a városban. A kormányzói látogatás előkészítése azonban mindegyik esemény szervezési nehézségein túltett.
A kormányzói látogatás a terveknek megfelelően kezdődött, a kormányzói különvonat 12 óra 40 perckor gördült be a Szent Koronával, nemzeti színű zászlókkal, lombokkal és az Isten hozott transzparenssel feldíszített kaposvári állomásra. Az állomáson, a kordonon belül csak a kordonjeggyel rendelkező személyek tartózkodhattak. A kormányzót rövid beszéddel Sárközy György főispán üdvözölte, melyre a kormányzó néhány sorban válaszolt. A rövid fogadási ceremónia után a díszmenet a Baross utcán és az Erzsébet utcán át, a Kossuth téren felállított diadalkapun keresztül a Kossuth szoborhoz érkezett. A díszmenetet a kaposvári huszárszázad egy szakasza, a vidéki polgárság lovasbandériuma továbbá a vármegyei hintókon szállított előkelőségek alkották.
A program a Turul szálló nagytermében tartott díszebéddel folytatódott, melyre délután 14 órakor került sor. A díszebéd ülésrendjéről is külön nyomtatványt készítettek.
A patkó alakban felállított asztalok főhelyén a kormányzó ült, mellette Soós Károly altábornagy és Sárközy György főispán. A 140 terítékes ebéd elfogyasztása közben a gimnázium ifjúsága énekelt.
Forrás: Polgár Tamás: Horthy Miklós Kaposváron – 1919, 1921, 1923 Somogy megye múltjából–Levéltári évkönyv, Kaposvár, 2005. 195-206.
https://library.hungaricana.hu/hu/view/SOMM_Mult_36_2005/?pg=208&layout=s
Közzéteszi: Bertalan Péter